Az oldal az első világháború kronológiáját (1914-1918), a háború fontosabb személyeinek életrajzát, a hadtechnikát (repülés, tankok, hadihajók, tengeralattjárók), fényénképeket, könyveket és bibliográfiát mutat be.
A háborús vereség és a nemzetiségek önállósodási mozgalmai szétrobbantották az Osztrák-Magyar Monarchiát. Magyarországon 1918 októberében kitört az őszirózsás forradalom, amelynek élére a hamarosan miniszterelnökké kinevezett Károlyi Mihály gróf, a Függetlenségi Párt vezetője állt. Károlyiék szeme előtt egy modernizált polgári demokrácia eszménye lebegett, amely megoldja a Monarchiát feszítő etnikai és szociális feszültségeket. A nemes eszmék gyakorlati megvalósítása nem sikerült. November 3-án a Monarchia Padovában aláírta a fegyverszüneti szerződést, melynek értelmében a magyar hadseregnek jelentős terülteket kellett kiürítenie. Károlyiék tárgyalásokat kezdtek az elszakadni akaró nemzetiségekkel, de kudarcot vallottak. Októberben megalakult Csehszlovákia, december 1-én az erdélyi románok kimondták egyesülésüket a román királysággal. Délről francia és szerb erők lépték át a fegyverszüneti szerződésben meghatározott demarkációs vonalat, és magyar területeket szálltak meg. A kormány az előrenyomuló cseh és román egységekkel sem tudott szembeállítani érdemleges magyar haderőt. A belpolitikai helyzet sem alakult a kormány tervei szerint. A Habsburg IV. Károly király lemondását követően november 16-án kikiáltották a köztársaságot, amelynek ideiglenes elnöke 1919 januárjában Károlyi lett...
Ezen az oldalon az első világháború és következményei Magyarországon és a Trianon utáni ország élete témakörökben olvasható vázlat a történelem érettségi tételek közül. Az oldalon az első világháború évszámai, fontosabb személyei és fogalmai olvashatók.
A blogban rendszeres frissítés mellett tájékozódhatnak az olvasók az 1. világháború menetéről, részletes eseményeiről. Érdekes, ritkaságszámba tartozó táblázatok lesznek láthatóak a használt fegyverekről, hadrendekről, hadszínterekről, az fegyvergyártások ütemezéséről. A későbbiekben felkerül majd a blogra a háború teljes időrendi kronológiája, korabeli fényképekkel megtűzdelve. Összefoglalva végre nem csak az általános történelmi tanulmányok új köntösbe csomagolásáról van szó, hanem az 1. világháborút eddig nem vizsgált szemszögből tekintjük át.
A második ipari forradalom eredményei megteremtik néhány országnak, többek között az Egyesült Államoknak, Németországnak és Japánnak, a gyors fejlődés lehetőségét, amivel ezek az államok élnek is. Szédítő mértékben fejlődik elsősorban az iparuk, a XX. század elejére kinövik nemzeti piacaikat, gyarmatokat szeretnének szerezni. Mivel azonban a klasszikus gyarmatosítás már lezajlott, nemigen maradt szabad terület az új gyarmatosítók számára, ezért merül fel az ő részükről világ területi újrafelosztásának az igénye. Másik lényeges oka a világháborúnak a Balkánon a nemzeti államok kérdésének megoldatlansága. Utoljára, de nem utolsósorban a német-francia ellentét is hozzájárul a világháború kirobbanásához, a franciák égnek a revans vágytól. A két nagyhatalom versengésének eredménye a szövetségi rendszerek kialakulása...
1914: - németek gyors támadásra számítanak - elindulnak Belgiumon keresztül É-Franciaországba (augusztus) - 40 mérföldre vannak Párizstól, amikor az oroszok elözönlik K-Poroszországot - németek megállítják az oroszokat Tannenbergnél (aug. 19.) - Mazúri-tavaknál német győzelem (szept. 15.) - németek fontos tartalékokat vonnak át a nyugati frontról - az antant itt ellentámadást indít - antant a Marne folyónál megállítja a németeket (szept. 10.), kialakul az állóháború - szerb határon is kialakul az állóháború, monarchia nem képes elfoglalni..